VERY SHORT FILM FESTIVAL PAST WINNERS & FINALISTS

Explore past VSFF finalists, meet the filmmakers, and watch their films.

Very Short Film Festival 2023 

OPEN CATEGORY

  • First Place: Sustenance (Jaimie Conlon & Rishi Le Hunte)
  • Second Place: The Universal Struggle (Miranda Sharpe)
  • Third Place: ROE (Alison Stanton-Cook)
  • Finalist: Tact (Alex Thomson & James Cameron)
  • Finalist: In My Bones (Harrison Warne & Jack Breedon

JUNIOR CATEGORY

  • First Place: The Polish Nut (Dylan Burrows)
  • Second Place: Left to Cool (Christopher Mansfield)
  • Third Place: The Good, the Bad, and the Library (Charli Kemper)  
  • Finalist: Chris.P (Ben Van Leen) 
  • Finalist: A Non-linear Exploration of the End (Julia Woods)

PEOPLE’S CHOICE AWARDS: Discover the films selected for the 2023 People’s Choice Awards. WATCH HERE

Open: Alex Thomson & James Cameron, Alison Stanton-Cook, Caitlin Lopez & Justice Brooks, Connor McGhie, Harrison Warne & Jack Breedon, Jac Carey, Jaimie Conlon & Rishi Golembiewski, Jasper Kennedy, Joshua ’Jin Tommo’ Thompson, Josephine Croft, Lilantha Gunasekara, Lliane Clarke, Miranda Sharpe, Maru One, Sam Tooker, Taylor Kezia, Thomas Farnill, Tim Williams, Zoe Harvey (winner of PCA).

Junior: Aiman Malik, Ben Van Leen, Charli Kemper, Christopher Mansfield, Daniel Schafer, Dylan Burrows, Elise Nikkinen, Ella Friedlos, Julia Woods, Flora Feldman, Lea Long, Luca Yi, Maia Weatherstone, Nick McGrory, Summer Kelly, Tashani Davidson Fuller, Thomas Peel, Will Thornton, Yael Green. 

Very Short Film Festival 2022 

OPEN CATEGORY

  • First Place: New Life (Mark Bernard)
  • Second Place: Spring Release (Matthew Newton & Anna Brozek)
  • Third Place: The Hunted (Adam Bigum, Dan Farmer & Ramas McRae)
    Finalist: Maïa (Eloïse Boutry & Billy O’Key)
  • Finalist: Karl Heinz (Andrew Robb)

JUNIOR CATEGORY

  • First Place: Home (Jahvis Loveday & Joy Ben Hur)
  • Second Place: Under the Rainbow (Anika Jocumsen)
  • Third Place: The Backwater (Lily Lunder, Koko Crozier)
  • Finalist: In Search Of Spring (Rywinne Logan)
  • Finalist: Imprisoned (Daisy Pyefinch) 

Special commendation to the filmmakers highlighted below for their exceptional work.

Open: Angus Middleton, Jason Ng, Rohin John, Laurence Rosier Staines, James Di Martino, Llewellyn Michael Bates, Jennie Feyen, Conor Castles-Lynch, Nada Mawsouf, Henry Fisher, Shaun Wilson, Billy White, Zoe Haynes-Smith, Olivia Buonopane, James Adams, Doug Hall, Cristy Froehlich, James Guilar, Marcus Galic, Katherine Tandoc, Kyle Portbury, Martin Sinclair, Jesse Polden, Robbie Beakley, Byron Davies, Radheya Jegatheva

Junior: Sophia Pocket, Aireys Inlet Primary School, Tallulah Remond-Stephen, Pius Kung, Angelica Willis, Makenzie Young-Armstrong, Liam Miller, Markello Souvlis, Ellis Plant, Astrid Teague, Izzy Oborn, Ella Demarchi, Rose Callaghan, Layla Darwich, Jake Bell, Daniel Schafer, Madeleine Hogan, Catherine Smit, Isabel Park, Yael Green.

Very Short Film Festival 2021 

OPEN CATEGORY

  • First Place: The Hotline (Ainsley Halbmeijer)
  • Second Place: Complete and Utter Garbage
    (Thomas Herbert)
  • Third Place: Bound
    (Eva Justine Torkkola)
    Finalist: Claire 
     (Fenella Edwards and Brendan Kays)
  • Finalist: They say I’m a terrorist (Matthew Newton and Anna Brozek)

JUNIOR CATEGORY

  • First Place: Sweet Dreams (Olivia)
  • Second Place: The Waiting Room (Luca Yi)
  • Third Place: Chloe’s World (Chloe Kealy)
  • Finalist: Little Tassie Series (Fletcher Kamino & Flynn Kamino) 
  • Finalist: Bricks (Jongmin Lee)